WebDesign PAY & SOFT

Úvod > Články > Rok 2006 > Historie českého Internetu

Historie českého Internetu

Jak to tenkrát bylo

Devadesátá léta znamenala vstup Internetu i do českých vod. První sítí, která se v Česku (tehdy ještě Československu) objevila, byla v roce 1989 amatérská síť FidoNET – nekomerční a vládou nepodporovaný projekt. Největší boom prožíval FidoNET v letech 1993 - 1996. Pro připojení do FidoNETu stačila klasická telefonní linka, stejně jako pro síť EUNet, která se do Prahy dostala v květnu roku 1990. Dalším krokem v budování počítačových sítí byl první český uzel sítě EARN (European Academic and Research Network) – evropské odnože BITNETu, který na ČVUT v Praze začal pracovat v říjnu 1990.

Datem připojení tehdejší ČSFR k internetu se uvádí listopad 1991, ale za oficiální datum připojení ČSFR k Internetu lze považovat 13. únor roku 1992, kdy proběhlo slavnostní připojení. Do té doby byl Internet v České republice výsadou jen několika málo jedinců.

První komerční kroky

Na sklonku roku 1993 zaznamenal CESNET, do té doby nekomerční poskytovatel Internetu, určitou míru poptávky po komerčním využití Internetu. Začátkem roku 1994 pak začal budovat plány, jak nabídnout Internet i komerčním firmám. Důraz na budování páteřní sítě však tyto plány zastínil a realizace komerčních internetových služeb tak nepostupovala patřičným tempem.

V dubnu 1994 vznikla firma COnet spol. s r.o., což byl čistě komerční subjekt. V průběhu své existence byla firma přejmenována na Internet CZ a později pak na EUnet, aby vzápětí byla koupena firmou KPNQwest. Firma Internet CZ byla výhradním zástupcem a provozovatelem národního uzlu panevropské sítě EUnet v České republice a zároveň zajišťovala správu domény I. stupně .cz a správu jmenných služeb (Domain Name Services). Aby COnet vyřešil právní problém s poskytováním neveřejných datových služeb, uchýlil se k jednoduchému triku – jeho zákazníci se staly členy sdružení a neplatily tak poplatky za služby, nýbrž platily členský poplatek.

CESNET reagoval na nabídku COnetu a i on nabídl své služby mimo akademickou sféru. Od ČTÚ získal 18. dubna 1994 povolení k poskytování neveřejných datových služeb, to však neumožňovalo připojování jednotlivců. V konečném efektu to však nebylo moc svazující, neboť v té době byly ceny tak vysoké, že si připojení k Internetu mohl dovolit opravdu málokdo z řad jednotlivců.

Masové rozšíření Internetu v Česku

Invex roku 1994 byl prvním velkým krokem komercionalizace Internetu v českých vodách. COnet i CESNET vytáhly do boje za získání zájemců o připojení k Internetu avšak zájem mezi firmami o připojení k Internetu nebyl nijak moc velký a v podstatě kopíroval slova tehdejšího šéfa COnetu Jiřího Orsága: Přinášíme Internet každému, kdo na něj má prostředky.

Přestože na českém Internetu skončilo období, kdy přístup měla výhradně akademická sféra, trvalo ještě pár let, než se na vizitkách začaly hromadně objevovat e-mailové adresy. Ještě v roce 1997 nebyla e-mailová adresa pravidlem ani u zaměstnanců firem, které se zabývaly počítačovým průmyslem.

V letech 1995 a 1996 začíná společně s rozvíjející se komercionalizací Internetu v Čechách i bouřlivý rozvoj. V roce 1995 na Invexu připojují BVV celou veletržní síť InvexNet k Internetu linkou 64 kbit/s, je možné připojení každého stánku k Internetu. Ivo Lukačovič v roce 1996 spouští Seznam jako první katalogový vyhledávací server v ČR a v roce 1997 zakládá slovenský Zoznam jako první velký portál na Slovensku.

Na podzim roku 1998 pronikly na veřejnost zprávy o plánovaném razantním zdražení telefonních poplatků, což znamenalo i velké zdražení komutovaného připojení k Internetu. V důsledku těchto událostí následovala v polovině listopadu mohutná protestní akce, která vstoupila do dějin českého Internetu pod názvem bojkot SPT Telecom a za široké podpory sdělovacích prostředků tak navždy ovlivnila historii českého Internetu. Speciální tarif Internet 99, který měl být na základě těchto historických událostí uveden do života se k 1.1.1999 sice nepodařilo zavést, nicméně 18.1.1999 SPT Telecom zveřejnil Obchodní podmínky služby Internet 99 a další navazující dokumenty. Ve středu, 17.11.1999 oznámil SPT TELECOM definitivní podobu nového tarifu Internet 2000. Tím se začaly psát novodobé dějiny Internetu v Česku.

| autor: Pavel Kodýtek | 31. 1. 2006

Vyhledávání


rozšířené vyhledávání


Více z naší nabídky

Nejčtenější články


Doporučení stránkyDoporučte tuto stránku známému:WebDesign PAY & SOFT - Mapa stránek | Podmínky užití | Prohlášení o přístupnosti | Kontakt

Hosted by: Webhosting TOJEONO.CZ | Design and © by: Pavel Kodýtek - WebDesign PAY & SOFT